تمیز کردن پوسته ی فسیل ها

بعد از یک جستجوی روزانه برای یافتن فسیل ها، هنوز یک کار باقی مانده و آن تمیز کردن پوسته ی فسیل های جمع شده است.  برای اینکه ریزه کاری های پوسته ی فسیل را ببینیم و آنها را آماده ی مطالعه و نمایش کنیم باید آنها را تمیز نمائیم. روش های متنوعی برای این کار موجود است و ما باید بهترین روش را برای هر فسیل انتخاب نماییم تا در هنگام تمیز کردن آن آسیبی به فسیل وارد نشود. در زیر به تعدادی از این روش ها اشاره می شود:

 


1-    مسواک و آب:

براکیوپود ها معمولا به خوبی به کمک آب، مسواک و مقدار کمی از مایع ظرفشویی تمیز می شوند. پوسته باید در شرایط خوبی باشد و فقط گل و ماتریکس سست و قابل حل فسیل را احاطه کرده باشند. کمی مایع ظرفشویی را درون فنجانی از آب ریخته و به آرامی با مسواک فسیل را درون این محلول برس می کشیم. توجه داشته باشید که استفاده از این روش برای پوسته ی فسیلی که شکاف دارد ممکن است باعث شکسته شدن یا حل شدن آن شود.

 


2-    ابزار دندانسازی:

یکی دیگر از روش های تمیز کردن فسیل ها استفاده از خلال دندان های استیل مقاوم و زداینده (scraper) هایی مانند آنچه که دندانپزشکان برای جرم گیری دندان ها استفاده می کنند می باشد. این روش بسیار کارا اما وقت گیر است. برای این کار می توان از یک خلال دندان استیل و یک ذره بین برای زدودن ماتریکس از خطوط باریک فسیل استفاده کرد. یک زداینده ی استیلی مقاوم در زدودن شیل های نازک چسبیده به پوسته فسیل بسیار موثر است.

 


3-    چکش بادی:

برای فسیل هایی که در سنگ ها مدفون هستند، از چکش بادی استفاده می شود. این چکش ها مدل کوچکی از چکش های بادی (jackhammer) می باشد که کارگران ساختمانی برای خردکردن سنگ استفاده می کنند. چکش بادی در سنگ نفوذ کرده و فسیل آشکار می گردد. این چکش های بادی بسیار کوچک بوده و باید با کمک ذره بین از آنها استفاده نمود تا فقط سنگ را برداشته و آسیبی به فسیل نرساند. کوچکترین حرکت نابجای چکش می تواند فسیل را خراب کند.

 


4-    دستگاه ماسه پاش کوچک

سنگ های نرم و شیل ها با استفاده از دستگاه ماسه پاش کوچک (micro sandblaster) برداشته می شود. این دستگاه با فشار بالا هوای حاوی پودر سیلیس را از طریق یک لوله به بیرون منتقل می کند و با کمک آن می توان سنگ های نرم قرار گرفته بر روی فسیل را، بدون آنکه به فسیل سخت تر آسیبی وارد شود، پاکسازی کرد. سختی سنگ و فسیل درون آن اندازه ی دهانه ی لوله و قدرت سایندگی پودر مورد استفاده در دستگاه را تعیین می کند. شروع کار با نازک ترین دهانه و نرم ترین پودر است و در ادامه بر مواد ساینده افزوده می شود. استفاده از فشار خیلی بالا و مواد با سایندگی قوی می تواند باعث نابودی فسیل شود. این کار می بایست در زیر میکروسکوپ در حالیکه از عینک محافظ و ماسک فیلتر دار استفاده می شود، انجام پذیرد.

 


5-    دستگاه دوار سریع

مارک های بسیار زیادی از دستگاه های دوار سریع (high-speed rotary tool) در فروشگاه ها یافت می شود که می توان از آنها در تمیز کردن پوسته ی فسیل ها کمک گرفت. استفاده از یک دستگاه دوار سریع برای سایش و پاکسازی مواد اضافی روی پوسته ی فسیل ها می تواند جایگزین قلم و چکش بادی شود. همچنین می توان با استفاده از یک سر مخصوص صیقل دادن که بر روی دستگاه نصب می شود برای صیقل دادن فسیل های تازه پاکسازی شده استفاده نمود.

 


منبع:

  • Paleotechniques; Rodney M. Feldmann, Ralph E. Chapman and Joseph T. Hannibal; 1989

      ترجمه: سید مجید میرکاظمیان

   + سید مجید میر کاظمیان - ٩:٥٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

رشته کوه راکی چگونه شکل گرفته است؟

 

چگونه یک رشته کوه می تواند در مرکز یک قاره ایجاد شود؟

کوه های راکی سیستم کوهستانی وسیعی در آمریکای شمال غربی است که از شمال به جنوب، از کانادا تا نیومکزیکو به طول ۴٨٣٠ کیلومتر گسترش یافته است. بلندترین قله ی رشته کوه راکی، مونت آلبرت در کلورادو است که ۴۴٠١ متر بالای سطح دریا قرار گرفته است.


 

شکل گیری رشته کوه راکی یک معما بوده است

شکل گیری کوه های راکی در کلورادو همیشه دانشمندان را متحیر کرده است. این کوه ها تقریبا ۶٠٠ مایل در درون قاره و بسیار دورتر از نزدیکترین مرز صفحه ی زمین ساختی است. تنها رشته کوه درون قاره ای قابل مقایسه هیمالیا است که دانشمندان دریافته اند که علت تشکیل آن تصادم دو صفحه ی قاره ای هند و اوراسیاست.

اما حقیقت این است که در اینجا هندی وجود نداشته که به امریکای شمالی برخورد کند و این یک معماست که کوه های راکی چگونه شکل گرفته اند. 

پیوند بین کوه های راکی، طلا، نقره و شیل پیر (Pierre Shale)

اما اکنون دانشمندان پیشرفت هایی به سوی حل این راز دارند.دانشمندان یک مدل جدید از ایجاد کوه ها پیشنهاد کرده اند و نتایج تحقیقاتشان را در ویرایش ماه فوریه مجله ژئوسفر منتشر کرده اند. نه تنها تحقیقاتشان منشا کوه های راکی را شرح داده است، بلکه باعث روشن شدن سایر پدیده های زمین شناسی شده است. مثلا چرا یک نوار از نهشته های طلا، نقره و سایر فلزات قیمتی در سرتاسر کلورادو کشیده شده ، و چرا یک حوضه ی دریایی در ایالت های کلورادو و وایومینگ درست قبل از فرازش رشته کوه های راکی عمیق شده است. نهشته های این حوضه ی دریایی شیل های پییر هستند، یک لایه از شیل های خاکستری تیره که در راستای پیشانی رشته ی کلورادو کشیده شده است. اینکه چرا بیش از یک مایل از این مواد درون این منطقه انباشته شده اند یک معما بوده است.


نظریه های قبلی برای شکل گیری راکی

سابقا دانشمندان باور داشتند که صفحه ی اقیانوسی به زیر امریکای شمالی فرورانده شده و صفحه بالا آمده تا قسمت تحتانی قاره تمام مسیر را از اقیانوس تا کلورادو ساییده است. بر طبق این انگاره این عمل باعث فشرده شدن بخش وسیعی از زمین به سوی کوه ها شده است، درست مانند یک فرش که زیر پا جمع شده باشد. اما آن انگاره نمی تواند همه ی وقایع را شرح دهد. آن مدل جابجایی موادی را پیش بینی کرده است که هنوز در زیر کالیفرنیا و آریزونا یافت می شوند.


 

 

یک مدل برای کوه های راکی

مدل جدید وابسته به یک سنگ کره ای است که در زیر وایومینگ به طور غیر معمول ستبر شده است. پیش رفتگی این برآمدگی به درون محلول روان گوشته ی زیرین، یک مکش ایجاد کرده که وایومینگ جنوبی و کلورادو را به طرف پایین کشیده و یک حوضه را تشکیل داده است. این حوضه یا حفره، که در آن سازند شیلی پییر تشکیل شده، نیروهای کوهزایی را در درون قاره تقویت کرده و باعث شکل گیری کوه های راکی شده است. یک حوضه ی عظیم توسعه یافته و به طور ناگهانی این کوه ها از دل زمین برخاسته اند.

این انگاره اگر تایید شود نه تنها می تواند منشا زمین شناسی کوه های راکی را حل کند،بلکه همچنین می تواند مکانیزم هایی را که رشته کوه ها را در سراسر جهان ایجاد کرده اند روشن نماید. با این انگاره دانشمندان یک مجموعه ی جدید از فرایند هایی را که می توانند چگونگی توسعه ی رشته کوه ها را کنترل کنند، اضافه کردند که سابقا ارزش واقعی آنها دانسته نبود. توجه به این فرایند ها می تواند معمای دیگر رشته کوه ها روشن کند.

ترجمه: سید مجید میرکاظمیان

 منبع: سایت ژئولوژی

   + سید مجید میر کاظمیان - ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠