فرايند کوهزايی از ديدگاه زمين ساخت صفحه ای

بر اساس نظريه زمين ساخت صفحه اي رشته كوه ها در امتداد مرزهاي همگراي صفحه ها بوجود مي آيند و بسته به نوع صفحه هاي دو طرف اين مرز انواع مختلفي از كمربند هاي كوهزايي را ايجاد مي كنند:
۱- رشته كوه هاي حاصل از همگرايي دو صفحه اقيانوسي: در اثر فرورانش يك صفحه اقيانوسي به زير صفحه اقيانوسي ديگر ، جزاير كماني يا قوسي شكل مي گيرد. مثل جزاير تونگا در جنوب اقيانوس آرام.
۲- رشته كوه هاي حاصل از فرورانش يك صفحه اقيانوسي به زير يك صفحه قاره اي: بهترين مثال آن رشته كوه هاي آند در امريكاي جنوبي است . توالي ضخيم رسوبات چين خورده و دگرشكل شده و سفره هاي رورانده ، دگرگوني شديد و ماگماتيسم فراوان از نشانه هاي اين نوع كوهزايي است.
۳- رشته كوه هاي حاصل از همگرايي دو صفحه قاره اي : اين نوع بسيار پيچيده تر از انواع ديگر است و راندگي هاي فراوان مطالعه و تفسير آن را دشوار كرده است. رشته كوه آلپ – هيماليا مثال خوبي از اين نوع كوهزايي است.
۴- رشته كوه هاي حاصل از برخورد صفحه قاره اي با يك كمان اقيانوسي: براي مثال مي توان از رشته كوه كمان باندا در غرب گينه نو نام برد. اين نوع كوهزايي ابعاد كوچكتري نسبت به نوع برخورد قاره-قاره دارد.


image007.jpg

/ 10 نظر / 70 بازدید
انديشه سلام

درود و صد درود بر آگاهی بخشان. زحمات زيادی می کشی برای وب لاگ زمين. جای تشکر دارد. آرشيو زيبايی هم درست کردی. حتما موفق می‌شويد. البته مطالب تخصصی هست و تا آنجا که بشود از مطالب عمومی استفاده خواهيم کرد.

shirin

سلام!! خيلی خوب بود...من هميشه زمين شناسی ام خوب بود!! اين مبحث را هم به خوبی به خاطر می آورم و خيلی ممنون که در اين باره نوشتيد.

shirin

از پيشنهادت ممنونم...من خيلی دلم می خواهد يک لوگو داشته باشم اما بلد نيستم چطور آن را روی صفحه بگذارم!! اگر برايت زحمتی نيست کمکم کن اما هر وقت پايان نامه ات را کامل کردی...خوب؟ فعلا کارهای خودت را بکن...موفق باشی

shirin

اميدوارم در کارت موفق باشی..دوباره هم می گم هر وقت فرصت اضافه داشتی آن کار را انجام بده...چون نمی خواهم از کار خودت عقب بمانی...متشکرم..

گروه نجوم تیتان

سلام آرزوی موفقيت روز افزون برای شما دارم من سال سوم زمين شناسی هستم و وبلاگ شما بسيار لذت بردم وليکن به علاقه شديدم به نجوم وبلاگ نجومی راه انداختم و خوشحال ميشوم نظر شما را به عنوان يک هم رشته بدانم با سپاس فراوان(سید امیر تقی لو - گروه نجوم تیتان)

گروه نجوم تیتان

سلام آرزوی موفقيت روز افزون برای شما دارم من سال سوم زمين شناسی هستم و وبلاگ شما بسيار لذت بردم وليکن به علاقه شديدم به نجوم وبلاگ نجومی راه انداختم و خوشحال ميشوم نظر شما را به عنوان يک هم رشته بدانم با سپاس فراوان(سید امیر تقی لو - گروه نجوم تیتان) شرمنده که آدرس قبلی اشتباه بود

safavi

لينک نفت را دوباره بگذار....از نو شروع خواهم کرد....

shirin

سلام..منتظر نظراتت هستم.برات ميل زدم..رسيد؟

zari

از وب لاگ زیبا و جذاب و اموزنده شما بسیار ممنونم. من دبیر زمین شناسی هستم و از مطالب علمی شما استفاده زیادی کردم.امیدوارم که ادامه دهید.