غار رود افشان

غار رودافشان در استان تهران و در ۱۰۳ كيلومتري شهر تهران و ۶۲ كيلومتري شهر فيروزكوه و در مجاورت روستايي به همين نام واقع است.
غار در دامنه شمالي دره رودافشان قرار دارد. رودخانه دليچاي در ژرفاي دره جريان دارد و آب درياچه هاي تار و هوير را كه حاصل ذوب يخچال هاي قره داغ است ، به رودخانه حبله رود مي برد.
دهانه غار در ارتفاع ۱۸۰۰متري از سطح دريا و در داخل گودي بزرگي به قطر حدودا ۱۰۰متر قرار گرفته است و تنها از لبه گودي قابل مشاهده است . اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر است. دهانه غار بسيار وسيع و قوسي شكل است و به درازاي ۴۰متر و بلندي ۱۲متر است.
نخستين تالار عظيم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰متر و بلنداي ۲۵متر بعد از دهانه قرار دارد . به علت استحكام لايه ها اثري از شكستگي و يا سنگ قابل سقوط در آن ديده نمي شود.اين اعتقاد وجود دارد كه هزاران سال قبل رودخانه همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتي از آب رودخانه دليچاي وارد دالان هاي غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است. وجود تعدادي ايوان ساخته شده با سنگچين و مقاديري خرده سفال، نشانه سكونت انسان ها در غار در روزگار گذشته است.
تالار دوم پس از يك ديواره سنگچين قرار دارد و داراي ابعادي حدود ۶۰در ۵۰ و بلنداي ۲۰ متر است و فاقد هر گونه غارسنگ ( ساختارهايي كه در اثر انحلال و رسوبگذاري كاني ها در خلال جريان آب در داخل غار ها ايجاد مي شود. مانند چكيده و چكنده) است.
تالار سوم داراي ابعادي در حدود ۵۰ در ۴۰ و بلنداي ۱۵ متر است. سرتاسر اين تالار از چكيده ها و چكنده هاي زيبا و ستون ها و آبشارسنگ هاي خارق العاده است. چكنده هاي نيزه اي و گل كلمي در سرتاسر سقف اين تالار ديده مي شود.
در ادامه مسير اصلي غار يك پلكان آهني ما را به دهليزي مي رساند كه دخمه بزرگي به ابعاد 6 در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهاي آن واقع است. يك حوض آب و ستوني در وسط آن در دخمه ديده مي شود. اين دخمه را آناهيتا (الهه آبياري و باروري ) نام نهاده اند.
در ادامه مسير اصلي پرتگاه هاي فراواني وجود دارد و مسير پس از حدود ۱۶۰متر به دالان انتهايي غار مي رسد كه طول آن ۱۰ متر است و در ارتفاع ۱۷۵۰متري سطح دريا و ۵۰ متر پايين تر از ارتفاع دهانه غار است. طول غار در مسير اصلي حدود ۵۵۰ متر است.
لازم است در بازديد از هر غاري به نكات زير توجه شود:
۱- بدون راهنما هيچگاه وارد هيچ غاري نشويد.
۲- حتما لوازم كمك هاي اوليه را به همراه خود داشته باشيد.
۳- چراغ قوه و باطري اضافه و شمع از واجبات است.
۴- لباس هاي ضد آب و محكم به تن كنيد.
۵- قبل از ورود به غار مسئولان محلي و نزديكان خود را از برنامه سفر و ساعات رفت وبرگشت خود مطلع سازيد.
از ديدن زيبايي هاي غار لذت ببريد.


/ 7 نظر / 49 بازدید
farzad

سلام..من مهندسی معدن می خونم بازم پیشت میام به من هم سر بزن

سيد فتح الله صدري زاده - مقالات

سلام . سال نو را به شما و خانواده ی محترم تبريک عرض می کنم . . . سال و فال و مال و حال و اصل و نسل و تخت و بخت / بادت اندر شهرياري برقرار و بر دوام / سال خرم ، فال نيكو ، مال وافر ، حال خوش / اصل ثابت ، نسل باقي ، تخت عالي ، بخت رام . . . حافظ

safavi

سلام /مخلصيم/عيدت می دونم که خيلی مبارکه داداش/...راستی...

آموزشگاه كشاورزي سبزايران

با سلام و تبريک سال نو. سايت جالبی طراحی کرده ايد. سايت سبزايران به آموزش و اطلاع رسانی در مورد گياهان داروئی و... می پردازد. موفق باشيد.

Hooman

سلام . دو سال پيش از اين غار بازديدی داشتم . بسيار زيبا و باشکوه بود . اطلاعات بسيار خوبی دادی . ممنون و موفق باشی .

amir

خيلی باسايت شما حال کردم.من دانشجوی معدن هستم.

م.س.م

سلام بهتر بود عکس غار را هم می ذاشتی