زلزله تهران ، فاجعه بشری

مدتی پيش توسط يکی از دوستانم مقاله ای به دستم رسيد درباره زلزله تهران . بنده پيشتر در مورد زلزله احتمالی تهران نوشته ام اما خالی از لطف نيست که نوشته های دوست ديگری را در اين باره با هم بخوانيم :
روزنامه ها از قول يكي از اساتيد دانشگاه (دكتر عكاشه )نوشته بودند كه در صورت بروز زلزله با قدرت بالاي ۷ريشتر هفتاد در صد خانه هاي تهران ويران خواهد شد. بسياري از ما كه آثار زلزله را از طريق تصاوير منتشره در مجلات يا فيلم، خبر و تلويزيون مي شناسيم زلزله مترادف است با آوار و ويراني ساختمانها و اجسادي كه بين آوار گير كرده اند و فرشهاي نيمه پاره و وسايل در هم شكسته. در طول تاريخ بشريت شهرهاي زيادي هستند كه دراثر بروز زلزله به كل از بين رفته اند به طور مثال در چين به سال ۱۹۲۰ زمين لرزه اي با قدرت ۵/۸ ريشتر باعث از بين رفتن چند شهر و كشته شدن۲۰۰۰۰۰ نفر شد. يا زلزله ۱۹۸۷ مراكش كه شهر كوچك اقارير را به كل ويران كرد و يك سوم اهالي شهر را كشت يا زلزله۱۷۵۵ ليسبون پرتقال كه با قدرت ۷/۸ريشتر باعث كشته شدن ۶۰۰۰۰ نفر و ويراني كامل شهر شد.
حقيقت اين است كه در حال حاضر قسمت اعظم ويراني و كشتار در اثر زلزله در شهري مثل تهران كه لوله كشي گاز بدون هيچ ضابطه أي انجام گرفته است در اثر آتش سوزي خواهد بود و نه ويراني ناشي از تخريب خانه ها. هشت مركز در تهران وجود دارد كه وظيفه تحت فشار قرار دادن گازها در لوله به عهده اين هشت مركز است گاز براي اينكه در لوله ها جريان يابد تا حد مايع شدن تحت فشار قرار خواهد گرفت. قرار است هشت كارمند ( يا بيشتر) در صورت بروز زلزله جريان گاز لوله ها را با احساس اولين حركات جدي زمين قطع كنند. در ژاپن اين مهم به عهده دستگاهي ارزان قيمت و بسيار دقيق است كه از اين دستگاهها حتي در كنتور ورودي خانه ها هم نصب شده است و در صورت لرزش زمين خود به خود جريان گاز داخل لوله قطع خواهد شد. حتي اگر به فرض محال هر هشت كارمند نمونه در صورت بروز زمين لرزه به موقع و سر وقت جريان گاز را قطع كنند باز هم در اثر لغزش زمين در محل گسلهاي تهران ( كه كم هم نيست) شاهد شكستگي لوله گاز خواهيم بود گاز باقيمانده در لوله آنقدر است كه شهر را به آتش بكشد. سوخت لازم براي سوزاندن شهر در تهران به خوبي مهيا است. از ماشينهاي پر بنزين گرفته تا مخازن پمپ بنزين كه حتي يكي از آنها براي زلزله ايمن سازي نشده اند و چوب و وسايل چوبي داخل منازل و فرشها و حتي آسفالت خيابانها كه درحرارت خاصي خواهند سوخت. آتش سوزي در صورتي كه مهار نشود به سرعت گسترش خواهد يافت. ضرب المثلي قديمي ميگويد شعله شعله را پيدا ميكند.
از طرفي به دليل در هم شكستگي گسل جريان آب ورودي به شهر تهران قطع خواهد شد. در اثر شكستن سدكرج بخش زيادي از كرج زير آب خواهد رفت و شرق تهران نيز به همچنين. اما آب براي خاموش كردن غرب و مركز و شمال تهران در دسترس نخواهد بود. به عبارت ديگر آتش اينقدر ميسوزاند تاديگر شيئ قابل سوختني باقي نماند. اين يعني تخريب بيش از ۹۰در صد تهران.
در صورت بروز زلزله در تهران اگر جزو افرادي بوديد كه بدون هيچ زخمي سالم مانديد و اگر توصيه هاي ايمني قبل از زلزله را درست رعايت كرديد اميدي نداشته باشيد كه از دست بيل و كلنگتان كار چنداني براي نجات جان عزيزانتان بر بيايد. لودر و جرثقيلهاي عظيمي كه براي اين كار لازم است به هيچ جاي اين كلان شهر نميرسد. اما توجه داشته باشيد كه شعله آتشي كه در دور دست به چشمتان ميايد با سرعتي بيش از ان كه به تصور آيد به شما نزديك ميشود. به راحتي اتحاد چند شعله باعث در محاصره قرار دادن افراد ميشود و اين يعني سوختن زنده زنده در آتش يا خفه گي در اثر استنشاق دود.
پيش بيني مي شود در صورت بروز زلزله در تهران دو ميليون نفر در دم كشته شوند و دو ميليون نفر در هفته اتي. اين پيش بيني كه ظاهرا بسيار خوش بينانه است در عين حال فاجعه است. در طول تاريخ بشر هيچگاه ميزان كشتار انسانها در اثر سوانح طبيعي از ۴۰۰هزار نفر فراتر نرفته است و در صورت بروز اين فاجعه در تهران همانطور كه در طي اين سالها در بسيار زمينه هاي منفي ركورد زديم عددي به دست ميايد كه بعيد است هيچگاه در آينده اين عدد تكرار شود. بزرگترين فاجعه تاريخ بشري.quake2.jpg

/ 3 نظر / 14 بازدید
سيد فتح الله صدري زاده- مقالات

سلام . مطلب تکان دهنده ای بود . البته در گذشته زلزله هايی در چين به وقوع پيوسته که ۸۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته است ( زلزله شنسی ) و همچنين سيل و طوفان در بنگلادش و پاکستان در قرن بيستم که بيش از ۴۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته و نيز خشکسالی و قحطی در آفريقا که طی يک دوره ی سه تا پنج ساله رخ داده است . . . موفق و پيروز باشيد .

محسن شریف زاده

باسلام. با توجه به وضعيت تهران، به نظر شما چه راه حلی برای ساکنين تهران وجود دارد . زلزله ممکن است همين امروز بيايد . ممکن است ۵ سال ديگر ، ولی به گفته کارشناسان وقوع زلزله در تهران حتمی است و براساس دوره بازگشت زلزله های منطقه تهران حدود ۱۰سال از زمان مقرر آن گذشته است . اين تاخير را نيز نمی توان به فال نيک گرفت ،زيرا هر روز تاخير شدت زلزله را بالا تر خواهد برد .

مجتبی زمانی

سلام-به خواست خدا هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.مردم کم و بیش از این اتفاق آگاهند.مقاله شما یعنی قتل عام تهران .اینگونه باشد کل تهران در آتش میسوزد.یا تهران را آب میبرد.میزان تلفات با جاها و مکان هایی است که گسل دارند مانند ری و... که زیادند.امیدوارم خدا ما تهرانی ها را ببخشد که اینگونه مورد خشم او شده ایم