آب فشان

آب فشان ها سوراخ هایی در سطح زمین هستند که به صورت دوره ای ستون هایی از آب داغ و بخار از آنها خارج می شود. درحالیکه یک آب فشان کوچک هم پدیده ای شگفت انگیر است، برخی از آب فشان ها دارای فوران های هستند که هزاران گالن آب جوشان را تا چند صد متری به هوا پرتاب می کنند.

 

الد فیث فول (Old Faithful) یکی از نمونه های معروف و شناخته شده آب فشان در دنیاست

الد فیث فول (Old Faithful) یکی از نمونه های معروف و شناخته شده آب فشان در دنیاست که در پارک ملی یلوستون (Yellowstone National Park) امریکا واقع شده است. این آب فشان هر 60 تا 90 دقیقه حدود هزار گالن آب جوشان را حدود 100 تا 200 متر به هوا پرتاب می کند.


 

شرایط  تشکیل آب  فشان:

آب فشان ها پدیده های بسیار کمیابی هستند. آنها تنها جایی  تشکیل می شوند که مجموعه ای از شرایط غیر طبیعی  با هم منطبق شوند. در تمام دنیا  تنها حدود 1000 آب فشان وجود دارند که اغلب آنها در پارک ملی یلوستون امریکا قرار دارند.

برای تشکیل یک آب فشان شرایط زیر باید وجو داشته باشد:

1)     وجود سنگ های داغ در اعماق

2)     منابع آب زیر زمینی فراوان

3)     یک مخزن زیر زمینی آب

4)     شکاف هایی برای رساندن آب به سطح

 

آب فشان ها کجا یافت می شوند؟

اغلب آب فشان ها در 5 کشور آمریکا، روسیه، شیلی، نیوزیلند و ایسلند یافت می شوند. همه این مناطق از نظر زمین شناسی  در جایی واقع شده اند که دارای فعالیت های آتشفشانی هستند و یک منبع از سنگ های داغ در اعماق زمین هستند.

 

آب فشان ها اغلب چند وقت یکبار فوران می کنند؟

اغلب آب فشان ها بطور نامنظم فوران می کنند. در حالیکه برخی از آب فشان های شناخته شده فوران های منظم دارند. از این دسته به آب فشان الد فیث فول (Old Faithful) اشاره شد که هر 60 تا 90 دقیقه یکبار فوران می کند.

Yellowstone Geysers
Heights
Eruption Intervals, Duration,

Location

Average Interval

Duration

Height (ft)

Old Faithful

65 or 92 min

1.5-5 min

106-184

Artemisia

irregular

5-25 sec

/ 0 نظر / 33 بازدید