زمين لرزه های شهر بم

شهر بم در استان كرمان و در طول جغرافيايي ۴۲ ۲۱ ۵۸ و عرض جغرافيايي ۲۷ ۵ ۲۹ قرار دارد. اختلاف ساعت بم با تهران ۲۷دقيقه و ۲۵ ثانيه بوده و ارتفاع مركز شهر از سطح درياي آزاد ۱۰۵۰متر است.
گسل بم كه يك گسل راستالغز راستگرد با مولفه معكوس است علت اصلي زلزله بم حدث زده مي شود . اين گسل شاخه اي از گسل بزرگ نايبند است كه جابجايي ۳ متري و زلزله هاي بم تا قبل از زلزله اخير نشانه هايي از فعال بودن آن است.
بر خلاف برخي اظهار نظرها كه شهر بم را فاقد لرزه خيزي عمده تا هزار سال عنوان كرده اند بر اساس شواهد دستگاهي و تاريخي شهر بم بارها لرزش و ويراني داشته است و آخرين زلزله در اين شهر به ۳۳ سال قبل بر مي گردد.
اولين زلزله ثبت شده در شهر بم در روز چهارشنبه ۱۶ تير ماه سال ۱۳۲۷ در ساعت ۱۴: ۵۳: ۱ و با قدرت ۷/۵ ريشتر اتفاق افتاد و خسارات فراوان جاني و مالي به همراه داشت.
در سال ۱۳۳۵و در روز جمعه ۱ تير و در ساعت ۲۷: ۱۸: ۲ به قدرت ۵/۴ ريشتر بوقوع پيوست و اگرچه خسارات كمي به بار آورد ولي بر ويرانه هاي زمين لرزه قبلي افزود.
در سال ۱۳۴۲ در ساعت ۰۰: ۰۲: ۱۷ روز چهارشنبه ۲۴ مهر زلزله اي با قدرت ۶/۴ ريشتر شهر بم را لرزاند ولي خسارات زيادي به بار نياورد . در آن زمان جمعيت شهر بم ۱۹ هزار نفر بود .
در سال ۱۳۴۳دو زلزله شهر بم را لرزاند. اولي در روز دوشنبه ۳۱ ارديبهشت و در ساعت ۴۱: ۰۷: ۶ با قدرت ۱/۵ ريشتر و دومي در ساعت ۴۱: ۱۸: ۱۸ روز دوشنبه ۱۹ مرداد با ۷/۴ ريشتر قدرت اتفاق افتادند.
در سال ۱۳۴۵ بر اساس سرشماري رسمي جمعيت شهر بم ۲۱۷۶۱ نفر عنوان شد. در همان سال و در روز چهارشنبه ۱۰ اسفند و در ساعت ۴۹: ۱۲: ۱۰ زلزله بار ديگر شهر بم را لرزاند.
در سال ۱۳۴۶ در روز جمعه ۸ ارديبهشت و در ساعت ۲۹: ۳۸: ۷ زلزله ديگري با قدرت ۹/۴ ريشتر اتفاق افتاد.
در سال ۱۳۴۸ سه زمين لرزه شهر را لرزاند. اولي در ساعت ۲۹: ۳۷: ۱۰ روز يكشنبه ۲۹ خرداد با ۸/۴ ريشتر ، دومي در ساعت ۰۳: ۴۰: ۱۹ روز ۱۵ اسفند با قدرت ۷/۴ و سومي در ساعت ۴: ۰۶: ۱۰ روز سه شنبه ۱۹ اسفند با قدرت ۷/۴ ريشتر اتفاق افتادند .
آخرين زمين لرزه ثبت شده در اين شهر در سال ۱۳۴۹ و در روز سه شنبه ۱۷ شهريور و ساعت ۰۷: ۴۵: ۱۲ با قدرت ۸/۴ ريشتر شهر را به لرزه در آورد .
حال اين سئوال مطرح است كه در چنين منطقه فعالي با چنين سابقه لرزه خيزي چگونه اجازه ساخت منازل متزلزل و ساخت ساختمان هاي غير مقاوم براي مراكز دولتي و بيمارستان ها داده شده است تا با وقوع يك زمين لرزه 8/6 ريشتري چنين فاجعه ملي را ايجاد كند . كمي بينديشيم .....


india_earthquake.jpg

/ 14 نظر / 341 بازدید
نمایش نظرات قبلی
neda

salam blog e khoobi dari ba etelaate khoobtar kheily baram jaleb bood.

مصطفی

سلام آقا مجيد من هم در زمبنه زلزله کار ميکنم وبواسطه شغلم از آخرين اطلاعات با خبرم .سری هم به ما بزن واگر مطالب منو مفيد تشخيص دادی به ما هم لينک بده. يا حق

حرفهای یک عابر

سلام. نمی دونستم هنوز ادامه ميدين وگرنه سر زده بودم. راستش من سال گذشته به وبلاگ شما سر زدم. و از مطالب شما در مورد زلزله استفاده زيادی کردم. حتی توی نشريه دانشجوی مقداری از مطالبتون چاپ شد(البته با درج منبع) البته به همراه مطالب آقای صدری زاده(البته با آقای صدری زاده بیشتر در تماس بودم). بازم به شما سر می زنم. با تشکر. رسول از شيراز

حرفهای یک عابر

راستی اگه می خواين مطالب چاپ شده ترم قبل ما رو ببينيد يه سری به اين وبلاگ بزنين. وبلاگ شما هم به عنوان يکی از منابع است:< http://ista-mag.persianblog.ir >

وزیری

مطالب مندرج در وبلاگ شما جالب و برای همگان مفید است. برای شما از درگاه خداوند منان آرزوی سلامتی و موفقیت را دارم.

وزیری

زلزله پدیده ای طبیعی است ولی وحشتناک. وقوع این پدیده در کشور ما به سبب موقعیت زمین شناسی آن امری طبیعی است که در ادواره گذشته خسارات جانی و مالی فراوانی بر مردم ما وارد نموده است ولی هرگز به طور جدی و واقعی با علم به تمام دانش و اطلاعاتی که در خصوص این پدیده موجود است برخورد نشده است و چاره جویی نگردیده.بارها از خودم می پرسم ما به کجا می رویم در دنیای پیشرفته امروز؟

سيد فتح الله صدري زاده - مقالات

سلام . دير به دير می نويسيد و ما اغلب فراموش می کنيم به شما دوست گرامی سر بزنيم . اميدوارم فرصت کافی برای نوشتن مطالب جديد فراهم شود . موفق باشيد .

يوسف

بابا دمت گرم وب لاگت باحاله خيلی استفاده کرديم

یک دوست

سلام اطلاعاتتون خیلی خوب بود امیدوارم مطالب جدیدی به وبلاگتون اضافه کنید.

SAJAD

MAN AZ HADESEYE BAM CHEYLI MOTEASERAM VA NEVESHTEHYE SHOMA KHYLI JALEBBOOD