چرخه زمين ناوديسی

آبووين جهت تشكيل زمين ناوديس و كوهزايي مدلي را ارائه نموده است. در اين مدل چرخه زمين ناوديسي به سه بخش تقسيم شده است:
۱-دوره زمين ناوديسي(Geosyncline period) :
اين دوره مرحله ايجاد و توسعه زمين ناوديس است. در مرحله زايشي در قسمتي از پوسته فرونشست رخ مي دهد و بين دو ناحيه فرونشست يك زمين تاقديس(Geoanticline) بوجود مي آيد. رسوبات در ميوژئوسن كلاين ويوژئوسن كلاين تهنشين مي گردد. زماني كه ضخامت رسوبات به اندازه معيني رسيد، مرحله كوهزايي به دليل گرم شدن رسوبات در كف زمين ناوديس و همچنين ايجاد تعادل ايزوستاتيكي آغاز مي شود و همراه با آن فيليش ها در هر دو زمين ناوديس رسوب مي كنند.
۲-دوره زمين ناوديسي پسين(Late geosyncline period) :
در اين مرحله رسوبات مولاس در ميوژئوسن كلاين و رسوبات مولاس به همراه سنگ هاي ماگمايي در يوژئوسن كلاين بوجود مي آيد. همچنين عملكرد نيرو هاي فشارشي موجب ايجاد و توسعه گسل هاي رانده و سفره هاي رورانده(Nappe) مي گردد.
۳-دوره پس از زمين ناوديس(Post geosyncline period) :در اين دوره ميوژئوسن كلاين و يوژئوسن كلاين دچار نيروهاي كششي شده و در آن فروزمين هايي بوجود مي آيد. همچنين در يوژئوسن كلاين ها بازالت نيز تشكيل مي شود. ايجاد فروزمين ها چرخه زمين ناوديسي را مجددا آغاز مي كند.


Geosyncline%20cycle.JPG

/ 11 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
nasrinkhodabakhsh

با سلام بسيار خوب می نويسيد می خواستم سوال کنم چگونه می توان با تمام وسايل زلزله نگاری اشنا شد ايا کتاب يا سايتی را می شناسيد؟

ناصر

سلام مطالب بسیار آموزنده ای ارایه کردید که از شما بسیار متشکرم . من هم یک وبلاگ درباره کشاورزی درست کرده ام که لطفا از ان بازدید کنید و اگر خوشتون اومد هر کدام یک لینک از وبلاگ یکدیگر داشته باشیم متشکرم .

سيد فتح الله صدري زاده

دوست گرامی آقای مهندس سيد مجيد ميرکاظميان سلام . من به خاطر داشتن چنين سايت ارزشمند و علمی و مفيد به شما تبريک می گويم . ممنونم که برای بازديد به من يادآوری کردی . اگر عضو انجمن مهندسی زلزله هستی دوست دارم در جلسات ماهانه در وزارت مسکن ساختمان شماره دو شما را ببينم . يک مطلب کوتاه روی وبلاگم گذاشتم تا دوستانم به شما سر بزنند . لينک شما را هم برقرار کردم . موفق باشی .

shirin

دوباره سلام....مثل اينکه سرت شلوغ است...اميدوارم در هر جا هستی موفق باشی.

یه مهندس معدن

سلام من که اين مطلب را خوانده بودم پيام هم گذاشتم ... من هميشه به شما سر می زنم و مطلب جديد را می خوانم و پيام می گزارم شما نمی يای سر نمی زنی....

یه مهندس معدن

در ضمن يادم رفت بگم من يه لوگو هم ساختم می تونی بيایی از وب لاگم بگيری اونو لينک کنی ...

shirin

سلام...حدس زدم بايد سرت شلوغ باشه..اميدوارم پايان نامه خوبی بنويسی و موفق شوی.

shirin

سلام...حدس زدم بايد سرت شلوغ باشه..اميدوارم ژايان نامه خوبی بنويسی و موفق شوی.

yas

سايت خيلی خوب و جامعی داريد .