آتشفشان های ايران

در زماني كه پوسته ايران دچار نيروهاي كششي بوده آتشفشان هاي زيادي در آن فعاليت داشته اند كه ذكر مشخصات چند مورد از آنها مي پردازيم:

۱- آتشفشان دماوند: ارتفاع قله اين آتشفشان ۵۸۶۰ متر بوده و اكنون خاموش است. اين آتشفشان فعاليت هاي متناوبي از دور لياس داشته و آخرين فعاليت آن در اوائل كواترنري بوده است. دماوند از آتشفشان هاي نوع استرومبولي بوده و در حال حاضر ازآتشفشان هاي نيمه فعال به حساب مي آيد چراكه از شكاف ها و شكستگي هاي موجود روي دامنه آن گازها و بخارهايي خارج مي شود.
۲- آتشفشان سهند: اين آتشفشان خاموش ، در جنوب شرقي تبريز قرار دارد. فعاليت آن مربوط به اوائل كواترنري واز تجمع بيش از ۱۲مخروط كه به فاصله چند كيلومتر از هم قرار دارند، بوجود آمده است. ارتفاع بلندترين مخروط، كه قله جام نام دارد، حدود ۳۲۰۰متر است.
۳- آتشفشان سبلان: اين كوه در حوالي اردبيل واقع شده و خود از سه مخروط كه در يك رديف قرار گرفته اند، تشكيل شده است. در اطراف سبلان، چشمه هاي آبگرم متعددي كه مربوط به پديده هاي بعد از اين آتشفشان اند، ديده مي شود.
۴- آتشفشان آرارات كوچك: اين آتشفشان خاموش، كه در گوشه شمال غربي ايران قرار دارد، به شكل يك مخروط بزرگ است و ارتفاعش به ۳۰۰۰ متر مي رسد.
۵- آتشفشان آرارات بزرگ: قله آن در چند كيلومتري آرارات كوچك قرار دارد و ارتفاعش به ۲۵۰۰متر مي رسد.
۶- آتشفشان تفتان: اين آتشفشان كه تنها آتشفشان فعال ايران است، بلندترين قله كوه هاي بلوچستان را تشكيل مي دهد. در اطراف تفتان چشمه هاي متعدد گوگردي وجود دارد و جنس گدازه هاي آن آندزيتي است.
۷- آتشفشان بزمان: در نزديكي تفتان واقع شده است و احتمال مي رود كه منشا آن با تفتان يكي باشد.
(برگرفته از کتاب زمین شناسی عمومی تالیف حسن مدنی و سیروس شفیقی)

damavand.gif

/ 11 نظر / 85 بازدید
نمایش نظرات قبلی
TINA

با سلام مطالب سايت بسيار جالب است اما خيلی تعحب می کنم چرا که من درخواست کمک شما را در سايت زمين شناسی ايران کار آقای مهندس صمدی ديدم و با وبلاگ شما هم از طريق سايت ايشان آشنا شدم پس چرا شما آدرس ايشان را اينجا نداريدبه گمانم اصل اول در علم آموزی جوانمردی است به خصوص اگر آن علم زمين شناسی باشد!!!!!!!

geologist

سلام سایت خوبی دارید در ضمن بهتر است که لينک وبلاگهای ديگر زمين شناسی را در سايتتان قرار دهيد تا به گسترش اين علم در اينترنت کمک کرده باشيد. موفق و پيروز باشيد.

حسین

عالیه![تایید]

اشکان

ببخشید این اتشفشان ها در طول سالیان فعال می شوند

احمد وفایی

خیلی عالی بود[سبز]

عالی بود

واقعا عالی بود

مبينا

عالي عالي عالي فوغ العادست معركست افرين

پانیذ

تورو خدا بنویسید در چه سالی فعال بودن[ناراحت]

مرسي عالي بود.[تایید][تایید][تایید]