دگرگونی و انواع آن

دگرگوني به مجموعه عواملي گفته مي شود كه در اثر آن، مشخصات سنگ ها تغيير مي كند و به سنگ ديگري كه سنگ دگرگوني نام دارد تبديل مي شود.عوامل دگرگوني ممكن است باعث تغيير بافت، ساخت، تركيت شيميايي و تركيب كاني شناسي سنگ ها بشود.سنگ هايي كه تحت تاثير عوامل دگرگوني قرار مي گيرند ممكن است سنگ هاي رسوبي،آذرين و يا دگرگوني باشند.
تقسيم بندي سنگ هاي دگرگوني بر اساس ايجاد تغييرات در تركيب شيميايي سنگ ها:
الف- دگرگوني با تركيب شيميايي ثابت: در اين نوع تركيب شيميايي اوليه سنگ به هم نمي خورد و عناصر جديدي در تركيب آن وارد ويا از آن خارج نمي شوند.
ب- دگرگوني با تركيب شيميايي متغير: در اين نوع تركيب شيميايي اوليه تغيير مي كند. يعني در ضمن دگرگوني عناصري از آن خارج وعناصري به آن وارد مي شود.
تقسيم بندي بر اساس نحوه دگرگوني:
الف- دگرگوني مجاورتي (contact metamorphism ):در اين نوع در اثر تماس توده هاي ماگماي داغ با سنگ هاي مجاور، هنگام حركت ماگما به سمت بالا سنگ هاي مجاور دگرگون مي شوند.عامل اصلي اين نوع دگرگوني حرارت است.
نمونه اين دگرگوني در ايران را مي توان در كوه الوند همدان مشاهده كرد.
ب- دگرگوني ناحيه اي( Regional metamorphism ): معمولا منطقه وسيعي را شامل مي شود كه ارتباطي با نفوذ ماگما ندارد.عوامل اين نوع دگرگوني افزايش دما در اثر شيب زمين گرمايي و نيز فشار ناشي از وزن طبقات بالايي است. در نتيجه كاني هاي جديدي در سنگ بوجود مي آيد.
ج – دگرگوني حركتي(Dynamic metamorphism): اين نوع با حركات تكتونيكي پوسته زمين كه منجر به تشكيل گسل ها و چين ها مي شود همراه است و باعث ايجاد تغييراتي در ساخت سنگ ها مي شود.
د- دگرگوني ناشي از محلول هاي گرمايي(Hydrotermal metamorphism ): معمولا همراه ماگما مقدار زيادي محلول ها و سيالات داغ وجود دارد كه در مسافت هاي طولاني از درون درزها و شكاف ها عبور كرده و باعث دگرگون شدن سنگ هاي مجاور مي شود.
pt.gif

/ 7 نظر / 159 بازدید
صفوی

سلام .منتظر مطالب خوب شما هستيم.

ramin

az inke be eshtebah fekr kardam,shoma be man oon harfa ro zadin ozr mikham,baratoon arezooye khoshbakhti mikonam bye

pegah_zare

سلام مقالات سالهای قبل گردهمائی را کجا ميشود روی اينترنت پيدا کرد؟

maliistani

دوست عزيز سلام از اينکه می بينم يک لاگ زمين شناسی ديگر هم در همسايگی من وجود دارد و فعال است بسيار خرسند شدم. من زمين شناسی اقتصادی در فردوسی مشهد می خوانم و اهل افغانستانم و يک وبلاگ تازه در مورد زمين شناسی کش.رم باز کرده ام.می توانی آن ببينی و نظراتت را برايم بنويسی.

safavi

سلام...ميبينم که خيلی وبلاگت قشنگ شده...مبارکه

BEHNAM

سلام خسته نباشيد ميخاستم از شما خواهش کنم اگر ممکن است به من هم که که يک زمينشناس کوچکمlink دهيد web log: dorane4 با تشکر

a friend

سلام من دانشجوي زمين شناسي دانشگاه شيراز هستم. ممنون از وبلاگ خوبتون