فيروزه

فيروزه (turquoise) ، فسفات آلومين آبدار مي باشد كه مقداري مس در تركيب خود دارد. فرمول شيميايي فيروزه به صورت Cu Al6 [ PO4 ( OH)2 ] 4 , 4(H2O است. سنگ در برگيرنده آن تراكيت معادل دانه ريز ولكانيكي و نيمه عمق سينيت مي باشد كه از نظر تركيب شيميايي از انواع غني از كوارتز تا انواع غني از فلدسپاتوئيد تغيير مي يابد.
خواص كاني شناسي : اين كاني در سيستم تريكلينيك ( رده پيناكوئيدال) متبلور مي شود. شكل ظاهري آن به صورت توده اي كوچك ، گرد، كليوي شكل ، پوششي و قلوه اي شكل مي باشد. رخ مشخصي نداشته و اثر خاكه آن بر روي جسم سخت ، سفيد و گاهي سبز كمرنگ است . سختي آن در مقياس موس ۶تا ۵ و چگالي آن بين ۶/۲تا ۷/۲ gr/cm3 متغيير است. جلاي آن مومي تا مات و سطح شكست آن به صورت صدفي بوده و داراي خاصيت شكنندگي است.
شكل هاي تراش : از شكل هاي تراش فيروزه مي توان به انواع مختلفي از جمله كابوشن، مرواريدي يا تسبيحي و كامئو اشاره نمود.
معدن فيروزه نيشابور: اين معدن از قديمي ترين معادن فيروزه در جهان است كه در طول جغرافيايي ۵۸ درجه و ۲۳دقيقه شرقي و عرض ۳۶درجه و ۳۰ دقيقه شمالي در ۵۵ كيلومتري شمال غرب نيشابور واقع شده است.
انواع فيروزه هاي موجود در معدن را از نظر معدني به دو دسته خاكي و سنگي تقسيم مي كنند. فيروزه خاكي فاقد سنگ مادر بوده و به علت رنگ بهتر و عدم تغيير آن داراي مرغوبيت بالاتري است. از ديگر انواع فيروزه مي توان به فيروزه عجمي كه به صورت گرد و نسبتا درشت و داراي مقادير كمي سنگ است و يا فيروزه شجري كه از تجمع چند دانه فيروزه در كنار هم در يك قطعه سنگ بوجود مي آيد و يا چغاله كه داراي رنگ خيلي روشن و نيز توفال كه به رنگ سبز مي باشد اشاره كرد.


turquoise.jpg

/ 7 نظر / 63 بازدید
younes

سلام از سايتتان استفاده می کنيم اميدوارم که مطالب را همچنان پر بار و به موقع به روز کنی موفق باشی

یونس

سلام از سايتتان استفاده می کنيم اميدوارم که مطالب را همچنان پر بار و به موقع به روز کنی موفق باشی

haidar

plese spen mineralogy.

hosein

واقعا جالبه ....موفق باشيد

Arjang

آيا امکان ارسال نقشه دقیق خطوط زمين لرزه در ايران وجود دارد يا امکان وارد کردن آن در سايت که بتوان پرينت گرفت. ضمنا عکس دهشتناکی است و لحظه ای تلخ. ای کاش اينگونه نميشد، کاش هرگز تکرار نميشد...

ابراهیم طلایی

با سلام دو مقاله را به شما معرفی می کنم 1-در مورد فیروزه www.firozeh.com/admin_file/fiz.pdf 2-در مورد کریزوکولا http://www.firozeh.com/index.php?news در ضمن مقاله کریز.کولا به صورت کامل در فایل پی دی اف موجود است استفاده از این مقاله ها با ذکرمنبع بلا مانع است